Si t'i bindni femijet te konsumojne qumesht

Femijet

Fëmijët kanë nevojë për qumësht që të rriten të shëndetshëm. Megjithatë, një nga problemet kryesore që kanë nënat dhe prindërit në përgjithësi, është që të bindin fëmijët ta pijnë qumështin në mëngjes. Të gjithë fëmijët fillojnë të bëjnë "naze" edhe pse qumështi është i shijshëm. Ne kemi menduar disa mënyra se si të bindni fëmijët të konsumojnë qumësht, në mënyrë paqësore dhe pa stres për të dyja palët.

Bulmeti dhe Shëndeti i Kockave

Bone Health

Bulmeti është burim shumë i mirë i elementëve ushqimorë thelbësorë për shëndetin e kockave si kalciumi, magnezi, fosfori, kaliumi, proteina dhe vitaminë D. Familjarët, por sidomos fëmijët dhe adoleshentët që janë në pikën kulmore të ndërtimit të strukturës kockore, mund të reduktojnë riskun e osteoporozës po të konsumojnë tre herë në ditë qumësht, djadhë apo kos, me pak apo pa yndyrë, si pjesë e një diete të plotë të shëndetshme.

Te Mirat e Konsumimit te Bulmetit

News 8

Gjatë gjithë jetës keni dëgjuar se bulmeti ju bën mirë për shëndetin. Mamatë, gjyshet, halla-teze dhe të gjithë pjesëtarët e familjes ju kanë thënë që kur ishit të vegjël, se po të konsumoni produktet e bulmetit, sidomos qumështin, do të rriteni të fortë e të shëndetshëm. Por a keni menduar ndonjëherë për arsyet dhe mënyrat në të cilat bulmeti ndikon pozitivisht në shëndetin tuaj? Përbërësit ushqimorë në bulmet si kalciumi, potasiumi, vitamina D dhe proteinat janë përbërësit përgjegjës për mirëmbajtjen e trupit tuaj.

Kontakt

  Questo indirizzo email è protetto dagli spambots. E' necessario abilitare JavaScript per vederlo.
  +355 68 90 22 120
  Autostrada Lushnjë-Fier km7
     Bishqethem, Lushnje 9001
  Lagjja Nr.1
     Rrogozhinë 2503

Pikat Tona

  • Lushnjë
  • Tiranë
  • Korçë
  • Sarandë
  • Rrogozhinë

Shërbime të tjera

Lidhuni me Ne