EN

Kokoshka të kripura dhe të ëmbla

Dëshironi të dini sekretin për të shmangur kokoshkat e lagura? Epo ja ku do ta mësoni këtu me ne. Nëse ju ka ndodhur të jeni të mërzitur se përse kokoshkat e bëra në shtëpi nuk janë aq të shijshme sa ato në kinema, atëherë zgjidhja është përpara jush. Përdorimi i gjalpit LUFRA në vend të gjalpit të zakonshëm do ju jape të gjithë shjen që kërkonit pa faktorin lagështirë. Ne do ta bëjmë këtë recetë ndryshe duke përfshirë të ëmblën dhe të kripurën.

Gjithçka që ju duhet (për 4 persona):

3 lugë gjalp Lufra

3-4 filxhanë misër për kokoshka

2 lugë extra gjalp Lufra

3 lugë gjelle sheqer pluhur

1 lugë çaji kripë

Përgatitja:

  1. Në një tenxhere të thellë hidhni galpin Lufra, shtoni sheqerin dhe përziejini për tu homogjenizuar me njëra tjetrën.
  2. Kur gjalpi të ketë shkrirë plotësisht dhe sheqeri të jetë tretur shtoni misrat.
  3. Tundini në mënyrë që misrat ta thithin gjalpin dhe sheqerin, mbyllini me kapak dhe do vini re që misrat do fillojnë të hapen dhe ndërkohë do të marrin ngjyrë të kafenjtë.
  4. Sapo të shikoni se janë bërë i hidhni në një tas dhe për ti shijuar më mirë shtoni mbi to pakëz kripë e gjalp dhe shija e tyre do ju lërë pa mend.

Çdo ditë sjellim në tryezat tuaja produktet më të shëndetshme të qumështit të freskët, të kontrolluara dhe të përpunuara sipas standarteve bashkëkohore Europiane.

Na ndiqni

Lufra Foods është një kompani ushqimore dhe pijesh e cila prodhon dhe shpërndan markat e veta shumë të suksesshme si uji Lufra, Tido, Tradita, Beneta dhe Dukat, si dhe shpërndan marka të tjera rajonale dhe ndërkombëtare të importuara.

Çdo ditë sjellim në tryezat tuaja produktet më të shëndetshme të qumështit të freskët, të kontrolluara dhe të përpunuara sipas standarteve bashkëkohore Europiane.

Na ndiqni

Lufra Foods është një kompani ushqimore dhe pijesh e cila prodhon dhe shpërndan markat e veta shumë të suksesshme si uji Lufra, Tido, Tradita, Beneta dhe Dukat, si dhe shpërndan marka të tjera rajonale dhe ndërkombëtare të importuara.